test paměti a mentální výkonnosti online

Poptávka po studiu psychologie dlouhodobě výrazně převyšuje nabídku – dostane se každý 15. – 30. uchazeč, velká většina tedy musí jinam nebo jindy. Proto jsou / mohou být oborové přijímačky obtížné. Určitě nestačí spolehnout na výuku na střední škole, ta vám dá možná tak 5% potřebných informací. Jestliže jsou přijímačky v květnu, je potřeba začít s intenzivní přípravou nejpozději v listopadu. Pořádá-li vaše vyvolená univerzita přípravné kurzy, nepohrdněte. Není samozřejmě od věci poslat přihlášky na více škol.

Tam, kde jsou ústní zkoušky, se vás asi budou ptát na praxi. Tím se myslí cokoli, čím prokážete svůj zájem o psychologickou problematiku. Pokud nemáte něco vysloveně „psychologického“ (což nemá většina lidí), můžete uvést práci s dětmi, činnost v dobrovolnických aktivitách, nějaké odborné práce a soutěže, případně i kontakt s psychology (kontakt kvůli zájmu o psychologii, ne kvůli potížím).

Poradenská zařízení se s vámi většinou asi moc ochotně bavit nebudou, ale u privátních psychologů byste uspět mohli. Zaplatíte zpravidla obvyklou cenu za konzultace. Psycholog si s vámi může promluvit jednak o znalostech z psychologie (pokud není příliš dlouho ze školy:) ), o vaší motivaci, osobnosti a může vám dát zpětnou vazbu, jak působíte a jak na sobě zapracovat. Připraveným uchazečům může pár takových konzultací výrazně zvednout šance na přijetí.

Připravte si odpověď na otázku „Proč chcete studovat psychologii?“. Raději prokažte víc kreativity, než kolik se jí skrývá v odpovědi „Protože chci pomáhat lidem“. Tohle už slyšeli od mnoha lidí před vámi.

Určitě je dobré:

  • oblečení (plus něco náhradního s sebou pro případ nějaké nehody) a papíry si připravit už večer předem
  • pořádně se před zkouškami vyspat
  • před odjezdem si zkontrolovat, že s sebou máte všechny potřebné doklady a písemnosti (např. občanku, maturitní vysv., seznam literatury…)
  • vyrazit z domu s dostatečným předstihem
  • máte-li školu trochu z ruky, vyplatí se přijet tam o den dřív a přespat už na místě – zpoždění nebo nečekané události na cestě vás může stát cenné body; za rozumnou cenu je obvykle možné ubytovat se na kolejích příslušné univerzity
  • vědět, jak na tom býváte, pokud se týká předzkouškové „pohody“ – trochu stresu před zkouškou působí pozitivně – člověka zmobilizuje často k nečekaným výkonům, ale od určité míry má stres na výkon destruktivní účinky (existuje řada metod, jak se naučit zklidnit)

PhDr. Michaela Peterková
www.psyx.cz

Online kurzy základů psychologie:

online kurzy základů psychologie